Eğitim Sen Ödemiş Temsilciliği’nden Madımak Katliamı İçin Güçlü Çağrı: “Gericiliğe ve Faşizme Karşı Mücadele Günü”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Eğitim Sen Ödemiş Temsilciliği, Madımak Katliamı’nın 31. yıl dönümünde bir basın açıklaması gerçekleştirerek gericiliğe ve faşizme karşı mücadele çağrısı yaptı. Sendika adına yapılan açıklamayı ilçe sekreteri Sinan Dedeli sundu.

Katliamın yaşandığı 2 Temmuz’un, Türkiye için önemli bir insanlık dramı ve demokrasi mücadelesi günü olduğunu vurgulayan Dedeli şunları söyledi: “Madımak 2 Temmuz 1993’den beri yanıyor.

Aradan geçen bunca zamana rağmen, tıpkı diğer katliamlarda olduğu gibi 2 Temmuz ile de devletin kurumları yüzleşmemiştir. Bu katliamın arkasındaki karanlık odakları açığa çıkarmak ve başta yaşamını yitirenlerin aileleri olmak üzere biz milyonların adalete olan güvenini sağlamak devletin görevidir. Ayrıca altını çizerek belirtelim ki bizim açımızdan yüzleşmek, devletin kendisiyle de hesaplaşması anlamı taşımaktadır. Çünkü o yıl dördüncüsü düzenlenen Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri, Sivas Valiliği ve Kültür Bakanlığı ile ortak yapılan bir etkinlikti. Dolayısıyla Devletin yaptığı etkinliklere saldırı düzenlenmiş ve 33 yurttaş yaşamını yitirmiştir.  Katliam hazırlıkları günler, haftalar öncesinden başlamış, civar illerden yüzlerce şahıs Sivas’a getirilmiştir. Camilerde, mahallelerde bildiriler dağıtılmış, gazetelere manşetler atılarak Aleviler hedef gösterilmiştir. Tüm bunlar devam ederken, ne devletin istihbaratı ne de polisi hiçbir önlem almamış ve sessiz kalarak bu hazırlıkları izlemiştir. Eğer gerçek bir yüzleşme yaşanacaksa, özellikle 1993 yılında Sivas ve civar illerdeki istihbarat ve güvenlik şefleri sorgulanmalı ve katliamın arkasındaki odaklar açığa çıkarılmalıdır.

Değerli dostlar

Hatırlayalım, oteli kuşatan güruh ‘’Kahrolsun Laiklik, Cumhuriyet burada kuruldu burada yıkılacak….’’ diye bağırırken, güvenlik güçleri sadece izliyordu. Yani aslında Madımak ’da adaletle birlikte laikliği ’de yaktılar.

Madımak davasına sahip çıkmak, ülkeyi Ortadoğu bataklığına sürükleyen karanlık zihniyete karşı, çocuklarımızın geleceğine, kadına yönelik her türlü şiddete karşı çıkmaktır. Örgütlü kötülüğe karşı,iyiliği yaşatmaktır. 31. Yılında zamanaşımına uğratılmak istenen Madımak katliamı davası insanlığa karşı işlenmiş bir suçun davasıdır. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı olmaz.

ZAMANAŞIMINA KARŞI BURADAYIZ.

Şeriat demek, kadın cinayetleri ve çocuk gelinlerin yasal güvenceye alınması demektir. Şeriat demek kan ve gözyaşı demektir, milyonlarca insanın nefessiz bırakılması demektir.

ŞERİATA KARŞI LAİKLİK İÇİN BURADAYIZ.

Ülkemizde milyonlarca insan açlık ve yoksulluk ile mücadele ederken, bir avuç yandaş lüks içinde yaşamaktadır. Manevi danışman adı altında ÇEDES(Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum) projesiyle okullara imam gönderenlerin asıl hedefinde çocuklarımızın geleceği vardır. Dindar ve kindar nesiller yetiştirmek isteyenler, yeni Madımak katliamlarının da önünü açmaktadır. Ülkede demokrasi, eşitlik ve adalet taleplerinde bulunan herkes düşman ve terörist ilan edilmektedir. Adeta, ‘’halinize şükredin ve susun…’’ denilerek açlığın kader, itirazın suç olduğuna inanmamız istenmektedir.

Fakat bizler zulmün hep karşısındayız ve olmaya da devam edeceğiz.

Bizler ne Sivas’ı, ne de diğer katliamları unutmadık , unutturmayacağız .”

 

Eğitim Sen Ödemiş Temsilciliği’nden Madımak Katliamı İçin Güçlü Çağrı: “Gericiliğe ve Faşizme Karşı Mücadele Günü”