Emekli bitti, çiftçi bitti, hayvan besicisi bitti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

22 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı belli oldu.
Üreticinin eline litre başına geçecek net fiyat 13,5 lira olarak belirlendi. Üretici ise bu durumdan memnun değil. Yem ve saman fiyatlarının bu kadar pahalı olmasına karşı sütün ucuz olması üreticileri isyan ettirdi.
Tv9 İzmir mikrofonlarına konuşan Kirazlı çiftçi Muzaffer Küçük şunları söyledi:
“Bir fincan kahveyi 10 liraya içiyoruz. Bir bardak çayı 5-10 liraya içiyoruz. Akşam süt fiyatları açıklandı, 13 lira. Yemin torbası, 550-600 lira. Bir balya saman 150 lira. Bir çuval soya küspesi, 1350 lira. Bunu vermezsek süt verimi düşüyor zaten. Geçenlerde bir hayvanım hastalandı, 5000 lira masraf ettim hala iyileşemedi.
Biz bunları bir annenin çocuğunu sevdiği gibi seviyoruz öyle bakıyoruz ama hakkımızı alamıyoruz.
Buradan Tarım Bakanı’na sesleniyorum:
Çıkın bir kere televizyonda yüzünüzü görelim, kim olduğunuzu bilelim. Çiftçinin, üreticinin sorunlarıyla bir ilgilenin. Tarım Bakanı’nın kim olduğunu bilmiyorum, görmedim ki ekranda.
Şehirde yaşayan kardeşlerim bana kızar. Bir kahveyi 10 liraya içerken süt 13 lira çok mu sizce? Anlıyorum siz de mağdursunuz, biz de mağduruz.
Çiftçiye, üreticiye destek yok. Borçlandıkça her ay bir hayvan satmak zorunda kalıyorum. Böyle giderse bütün hayvanlarımı satmak zorunda kalacağım. Sonra dışa bağımlı olacağız. Öyle olunca da tüketiciler aldığının iki katına alacaklar.
Emekli bitti, çiftçi bitti, hayvan besicisi bitti.”

Emekli bitti, çiftçi bitti, hayvan besicisi bitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.