İNSAN GİBİ YAŞAYAMIYORUZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Emekliler Yılı” ilan edilen 2024 emekliler için en kötü sene durumunda. 2003’te en düşük işçi emekli maaşının asgari ücrete oranı 1.47 iken 2024’te 0.61’e düştü. 2024 başında en düşük emekli maaşı Hazine desteğiyle 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseldi. Bir emekli vatandaş bu konu hakkında şunları söyledi:
ZOR DURUMDAYIZ
Milletvekilleri bu ücretleri almasın demiyoruz ama vatandaşa 10 bin lira reva değil. Zor durumdayız, ben de bir emekliyim. Bu maaşla geçinemiyoruz, evimize istediklerimizi alamıyoruz. Son zamlara bakarsak alkole, sigaraya zam yapılmış içilmesin diye. Peynire zam yapılmış yenilmesin diye mi? Temizlik ürünlerine zam yapılmış kullanılmasın diye mi?
İNSAN GİBİ YAŞAYAMIYORUZ
Vatandaş çok zor durumda. İstediğimiz hiçbir şeyi alamıyoruz. İnsan gibi yaşayamıyoruz. Neden bu duruma düştük? Şu anda dilenci durumuna düştük emekliler olarak.
DİNİ SÖMÜRÜ YAPIYORLAR
Geçen Cuma camiye gittim. İmam 30 bin lira üzeri maaş alıyor. 7.500 lira alan vatandaşa şükretmesini öğretiyor. “Vatandaş şükredin, Allah’ın üzerine yemin ediyorum ki bu pahalılığı hükümet ve iktidar yapmıyor, Allah yapıyor” diye bir de vatandaşın duygularını sömürüyorlar. Dini sömürü yapıyorlar, bunları yapmasınlar. Vatandaşı dilenci durumuna düşürmesinler.
YİYECEK EKMEK ALAMAYACAK DURUMDAYIZ
Arkadaşım geçen gün bana “akşam pazardan artıkları toplayacağım ama bir şerefim, haysiyetim var utanıyorum” diyor. Vatandaş bu durumda. Durumu iyi olan var belki ama kaç kişi. Emeklilere son 20 yılda büyük haksızlıklar yapıldı. 2001’de çeyrek altın kaç para asgari ücret kaç para. Şimdi ne durumda görüyorsunuz. Kiralar almış başını gitmiş, faturalar, sağlık harcamaları derken yiyecek ekmek alamayacak durumdayız. Gerçek bu. Çalışacak durumda olanlar zaten çalışıyor. Çalışamayanlar da sürünüyor.

İNSAN GİBİ YAŞAYAMIYORUZ

Yorumlar kapalı.