İstanbul Ekonomi Zirvesi Almanya’da düzenlenerek uluslararası arenaya taşındı

İstanbul Ekonomi Zirvesi Almanya’da düzenlenerek uluslararası arenaya taşındı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Ekonomi Zirvesi Türkiye’nin en önemli partneri olan Almanya’da düzenlenerek uluslararası arenaya taşındı. Zirve; ‘Avrupalı şirketler için Türkiye’deki yatırım fırsatları’ temasıyla Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği himayesinde, Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’in ve İstanbul Ekonomi Zirvesi İcra Kurulu Başkanı Abdullah Değer’in açılış konuşmalarıyla ilk kez Berlin’de gerçekleşti.

 

6 yıldır Türkiye’de yapılan ve bu yıl 7’ncisi gerçekleşen İstanbul Ekonomi Zirvesi, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği himayesinde, T.C. Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’in, İstanbul Ekonomi Zirvesi İcra Kurulu Başkanı Abdullah Değer’in ve Alman Federal Meclisi Üyesi Thomas Bareib’in açılış konuşmalarıyla Berlin’de gerçekleşti. Zirveye Alman ve Türk iş ve siyaset dünyasından 300 temsilci katılım sağladı ve önemli iş birliklerine imza atıldı. Türkiye’nin cazip yatırım ortamına odaklanan zirve, katılımcıların bilgi alışverişinde bulunmalarını, yeni trendlerin tartışılmasını ve bağlantılar kurulmasına da zemin hazırladı. Zirve aracılığıyla yenilenebilir enerji, turizm, otomotiv, tekstil, teknoloji, üretim ve finansa kadar Türkiye’deki çok çeşitli fırsatlar, yatırım ortamı öne çıkarıldı. Zirvedeki her panel, ekonominin farklı bir yönüne odaklanarak değerli iç görüler ve bakış açıları sundu. Sürdürülebilir kalkınma, dijital dönüşüm, yenilik, gelişmekte olan pazarlar, sağlık, otomotiv, turizm, gıda, uluslararası ticaret ve sürdürülebilir yaşam konularında 6 farklı panel ve B2B toplantılar düzenlendi.

 

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Almanya’da Türkiye kökenli nüfusun artık işçi olmaktan çıkıp girişimci olarak son 10 yılda büyük başarılara imza attığını belirterek, “Sadece Almanya’nın Türkiye’de yaptığı yatırımlar değil, Almanya’da Türk nüfusunun yapmış olduğu yatırımlar da bizim ekonomik ve ticari ilişkilerimize çok ciddi katkılarda bulunan bir unsur haline geldi” dedi.

 

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği himayesinde, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) iş birliği ile gerçekleşen İstanbul Ekonomi Zirvesi kapsamında düzenlenen zirvede “Avrupalı şirketler için Türkiye’deki yatırım fırsatları” ele alındı. Şen, Türkiye ile Almanya’nın iyi ekonomik ilişkilere sahip olduğunu ifade ederek, “İhracatta birinci, ithalatta ise üçüncü sırada yer alan Almanya ile dış ticaret hacmimiz 2022 yılında 50 milyar euronun üzerinde seyretmiştir” dedi.

 

Son zamanlarda şirketlerin “friendshoring (ticareti ve yatırımı dost ile yap)” ve “nearshoring (tedarikini ve yatırımını yakın coğrafyadan yap)” seçeneklerini giderek daha fazla değerlendirmeye başladığını ifade eden Şen, Türkiye’nin küresel ekonomideki değişikliklere hızlı tepki verme kabiliyetine sahip olması ve ülkenin daha kısa teslimat süreleri sunması nedeniyle Almanya ile yeni iş birliği fırsatlarının ortaya çıktığını kaydetti.

 

Türkiye’nin aynı zamanda Avrupa’nın güvenliğine katkıda bulunduğunu belirten Şen, Türkiye’nin yüzyıllardır Avrupa’nın bir parçası olduğunu söyledi. Şen, “AB’nin en önemli ortaklarından biriyiz. AB üyeliğini hedefliyoruz ve bunu takip ediyoruz” dedi.

 

AB ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin bir gereklilik haline geldiğini vurgulayan Şen, “Mevcut anlaşma artık günümüz dünyasının ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Anlaşmanın güncellenmesi karşılıklı yarar sağlayacak ve Türkiye ile AB arasındaki ekonomik entegrasyona da katkıda bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“Vize serbestisinde kolaylıklar bekliyoruz”

 

Ahmet Başar Şen, Türk vatandaşlarına yönelik vize kısıtlamalarının Almanya ile Türkiye ilişkilerine engel olduğunu belirterek, “İş insanlarının fuara katılması, konferanslara katılmasında vize meselesi engel hale gelmiştir. Türk girişimcileri iş bağlantıları kurmak ve sürdürmek üzere AB’ye engelsiz bir şekilde girebilmelidir. Vize serbestisinde kolaylıklar bekliyoruz” dedi.

 

Almanya’da Türkiye kökenli nüfusun artık işçi olmaktan çıkıp girişimci olarak son 10 yılda büyük başarılara imza attığını vurgulayan Şen, “Sadece Almanya’nın Türkiye’de yaptığı yatırımlar değil, Almanya’da Türk nüfusunun yapmış olduğu yatırımlar da bizim ekonomik ve ticari ilişkilerimize çok ciddi katkılarda bulunan bir unsur haline geldi” ifadesini kullandı.

 

Almanya’da Türk kökenli nüfusun ülkede yerleşik hale geldiğini aktaran Şen, “Almanya-Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere güvenli bakmamız için çok önemli sütun var; o da Almanya Türk toplumu” dedi. Almanya’nın, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde her zaman belirleyici bir rol oynadığını vurgulayan Şen, “Bu günümüzde de böyledir. Almanya, Türkiye ile AB arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesindeki yapıcı rolünü sürdürmelidir” ifadesini kullandı.

 

Türkiye’nin, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesine de büyük önem verdiğini vurgulayan Şen, şunları kaydetti: “Türkiye’nin tedarik yollarının ve kaynaklarının çeşitlendirilmesini öngören çok yönlü yapısı, Türkiye’ye kendisini bir enerji merkezi olarak konumlandırma fırsatı vermektedir. Bu çabalar Türkiye’nin; küresel ölçekte enerji projelerinde önde gelen bir oyuncu haline gelmesini sağlamıştır. Bugünkü toplantının ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimiz için yeni yollar açmasını ve bu ilişkileri daha da güçlendirmesini temenni ediyorum.”

 

“Türk-Alman dostluğunun geliştirilmesi için Avrupa’da yeni fırsatlar var”

 

Eski Almanya Ekonomi ve Enerji Bakan Müsteşarı ve Hristiyan Demokrat Birlik Parti Milletvekili (CDU) Thomas Bareiss de Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bir üst seviyeye çıkarılması için yeni ivmelere ihtiyaç olduğunu belirterek, Türk-Alman dostluğunun geliştirilmesi için Avrupa’da yeni fırsatlar olduğunu söyledi.

 

İstanbul Ekonomi Zirvesi İcra Kurulu Başkanı Abdullah Değer, İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin Türkiye’de 7 yıldır yapıldığını belirterek, zirvenin ilk kez yurt dışında gerçekleştirildiğini bildirdi.

 

Türkiye’nin en büyük ticaret ortağının Almanya olması nedeniyle zirvenin Berlin’de yapıldığını aktaran Değer, amaçlarının Türk-Alman iş ortaklığını daha ileri seviyeye taşımak olduğunu vurguladı.

 

Değer, “Zirve, ekonomik iş birliğini geliştirmek ve Türk ve Avrupalı işletmeler arasındaki iş birliği potansiyelini keşfetmek için önemli bir platform görevi görüyor. Canlı ekonomisi ve stratejik konumuyla İstanbul şehri, çeşitli sektörlerde çok sayıda yatırım olanağı sunmaktadır. Türkiye uzun zamandır Doğu ile Batı arasında bir geçiş kapısı olarak kabul edilmekte ve ticaret için köprü görevi görüyor. Dinamik pazarı, genç, vasıflı işgücü, sağlam altyapısıyla büyüme ve genişleme arayışında olan uluslararası yatırımcılar için cazip bir destinasyon sunuyor” diye konuştu.

 

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Mali İş birliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan da, “Bugün İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin toplantısını Berlin’de yapıyoruz. Berlin ticaret için önemli bir şehir. Zirvenin burada gerçekleşmesi oldukça önemli. Avrupa yeşil mutabakatından bahsettik ve sürdürülebilirlik boyutundan bahsettik. Türkiye’nin Almanya ile olan ticaretini ele aldık. T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), KOSGEB zirveyi başlıca destekleyen kuruluşlar olmuştur. Zirve bu yıl 8-9 Aralık’ta “Sürdürülebilir Yaşam ve Akıllı Şehirler” ana temasıyla 7. kez İstanbul’da gerçekleşecek” dedi.

 

İstanbul Altın Değerler Ödülü sahiplerini buldu

 

Almanya’dan ve Türkiye’den üst düzey isimlerin katıldığı zirve kapsamında faaliyet alanlarını en iyi şekilde yorumlayıp uygulayarak katma değer sağlayan yenilikçi kişiler ve kurumlar İstanbul Altın Değerler Ödülü ile taçlandırıldı.

 

IHA

İstanbul Ekonomi Zirvesi Almanya’da düzenlenerek uluslararası arenaya taşındı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

51 Yorum

 1. order atorvastatin 40mg online atorvastatin 80mg sale lipitor 20mg without prescription

 2. finpecia drug fluconazole pills forcan over the counter

 3. ciprofloxacin 500mg pills – buy trimethoprim cost augmentin 375mg

 4. ciprofloxacin 500mg oral – tindamax over the counter erythromycin 500mg over the counter

 5. metronidazole without prescription – generic zithromax 250mg buy azithromycin generic

 6. purchase stromectol – ciprofloxacin 500mg usa purchase sumycin pills

 7. ivermectin 6mg for people – purchase aczone online cheap tetracycline 250mg canada

 8. valtrex online order – valacyclovir price acyclovir 800mg generic

 9. how to get acillin without a prescription order ampicillin amoxicillin canada

 10. buy metronidazole pill – purchase metronidazole online buy azithromycin pills for sale

 11. buy furosemide pill diuretic – atacand sale captopril 25 mg sale

 12. metformin 500mg ca – combivir ca buy lincomycin 500mg sale

 13. clozapine over the counter – pepcid 20mg for sale buy famotidine sale

 14. buy zidovudine 300mg online – order zyloprim 300mg generic zyloprim canada

 15. cost anafranil – buy clomipramine 25mg for sale buy doxepin generic

 16. order seroquel 100mg online – fluvoxamine over the counter cheap eskalith generic

 17. hydroxyzine cost – order pamelor 25 mg for sale amitriptyline 25mg tablet

 18. purchase amoxiclav online – order cipro 1000mg online cipro cost

 19. buy cheap amoxil – buy cefadroxil 500mg pills cipro for sale

 20. how to buy zithromax – sumycin 500mg canada buy generic ciprofloxacin over the counter

 21. cleocin 300mg brand – oxytetracycline 250mg canada cost chloromycetin

 22. purchase ventolin inhalator generic – theo-24 Cr 400 mg drug theophylline generic

 23. buy methylprednisolone 16mg online – order azelastine 10ml generic azelastine 10ml cost

 24. buy generic desloratadine – purchase aristocort online order albuterol pills

 25. how to get glucophage without a prescription – order metformin 1000mg online buy acarbose 25mg pills

 26. glyburide 5mg sale – glipizide 10mg tablet buy forxiga 10mg pills

 27. cheap repaglinide 2mg – buy jardiance 25mg generic buy empagliflozin 25mg pills

 28. buy rybelsus 14mg pills – buy desmopressin for sale DDAVP over the counter

 29. order lamisil 250mg online cheap – buy generic fulvicin buy cheap generic grifulvin v

 30. buy famciclovir for sale – acyclovir 800mg pills cheap valcivir 500mg

 31. purchase nizoral sale – cost nizoral purchase itraconazole online cheap

 32. generic digoxin 250mg – calan 240mg without prescription purchase lasix for sale

 33. order hydrochlorothiazide online – amlodipine 10mg ca purchase zebeta generic

 34. nitroglycerin us – buy nitroglycerin no prescription purchase valsartan generic

 35. simvastatin admiration – simvastatin exceeding lipitor monday

 36. crestor forehead – zetia buy staff caduet pills between

 37. dapoxetine riddle – udenafil obvious cialis with dapoxetine yesterday

 38. viagra professional online damp – eriacta vault levitra oral jelly online chew

 39. brand cialis song – zhewitra honour penisole slight

 40. cenforce squeeze – kamagra pills pour brand viagra mound

 41. 10 Mayıs 2024, 14:56

  Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

 42. brand cialis while – penisole murder penisole offer

 43. cialis soft tabs online bad – tadarise whisper viagra oral jelly online accept

 44. cialis soft tabs online hurry – viagra super active online alive viagra oral jelly online reflect

 45. dapoxetine flicker – viagra plus condition cialis with dapoxetine similar

 46. cenforce online longer – cialis online brand viagra online ready

 47. inhalers for asthma cigar – inhalers for asthma quest inhalers for asthma pop

 48. acne treatment laboratory – acne treatment someone acne treatment soar

 49. prostatitis pills fat – prostatitis treatment lake prostatitis medications happiness

 50. uti medication nearby – uti medication prepare uti medication surprise

 51. claritin shield – claritin everyone claritin together