Ödemiş’te Atatürk ve Cumhuriyet konulu minyatür sergisi açıldı

Atatürk ve Cumhuriyet konulu minyatür sergisinin açılış törenine Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş , başkan yardımcıları ,meclis üyeleri, kurum müdürleri  ve Ödemişliler katıldı. Tören Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başladı. Törende Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ,Ödemiş Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Mehmet Kamer ve Atatürk ve Cumhuriyet konulu minyatür sergisinin sahibi Öztin Yanbastı konuşma taptı. Konuşmaların ardından açılış töreni gerçekleşti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

Atatürk ve Cumhuriyet konulu minyatür sergisinin açılış töreninde konuşma yapan Ödemiş Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Mehmet Kamer şunları söyledi:

Cumhuriyetimizin yüzüncü yili anısına düzenledigimiz Atatürk ve Cumhuriyet konulu minyatür sergimizin açılışına hoş gezdiniz.
Türk-İslam medeniyeti, çoğulcu bir sanat anlayışına kaynaklık etmiştir. Sanat bu birikimin estetik hali olarak özel bir yere sahiptir. Bir medeniyet sanatla ayakta durabilir ve birikimini gelecek nesillere ancak sanatla aktarabilir. Türk İslam medeniyeti dünyanın değişik coğrafyalarında, farklı toplumları kendi birikimleriyle etkilemiş, son derece çoğulcu bir sanat anlayışının gelişimine kaynaklık etmiştir. Uzak doğudan, Balkanların ortalarına kadar baktığımız zaman, her toplumun birbirinden farklı ama aynı zamanda bir bütünlük içinde olabilen sanat eserlerine sahip olduğunu gözlemleyebiliriz. Tabii büyük bir geçmişe ve medeniyete sahip olan Türk milleti de kendi birikimini İslam kültürü ve medeniyeti ile harmanlayarak kendine özgü, çok derin sanat eserleri üretebilmiş necip bir millettir. Bugün açılışında bulunduğumuz sergi minyatür sanatı alanındaki eserleri içeriyor. Burada önemli olan geçmişten gelen geleneğin geleceğe aktarılmasıdır. Bu da iki şekilde mümkün olmaktadır. Geleneği iyi temsil etmek ama değişimi de yakalayarak bu değişimi gelenekle birleştirmektir. Sergide 30 eser bulunmaktadır. Bu anlamlı günde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün doğumundan ölümüne kadar yasadığı olayları anlatan Atatürk Kronolojisi çalışması sizlerin beğenisine sunuluyor. Minyatür sanatist Öztin Yanbasti eserlerinde, çocukluğunu, gençlik yılların, yasadığı çevreyi, eski bayramlar, gelenek ve göreneklerimiz ile milli- ve manevi değerlerimizi eserlerinde işleyerek geçmiş ile gelecek arasında kültür köprüsü kurmaya çalışmıştır. Atatürk ve Cumhuriyet konulu minyatür sergisinin açılmasında desteklerini esirgemeyen basta Belediye başkanımız Mehmet Eriş olmak üzere, emeği geçen Kültür ve sosyal isler müdürlüğü personeline çok teşekkür ederim. Özellikle de bu anlamlı, günde ve Cumhuriyetimizin 100. yılında bu güzel sergiyi bizlerle buluşturan Öztin Yanbastı beye şükranlarıma ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının aziz ruhları şad olsun. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.

Atatürk ve Cumhuriyet konulu minyatür sergisinin sahibi Öztin Yanbastı açılışta yaptığı konuşmada“ Ödemiş’te bir sergi açmayı hep istiyordum. Şimdi Cumhuriyetimizin 100. yılında ulu önderimizin ölüm yıl dönümünde böyle anlamlı bir zamanda bu sergiyi açmak nasip oldu dedi.

 

Sabriye Bedel

Ödemiş’te Atatürk ve Cumhuriyet konulu minyatür sergisi açıldı

Yorumlar kapalı.