10 Yılda 110 nin sağlıkta şiddet olayı

İzmir Sağlık Platformu 17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü sebebiyle İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Semi Tektaş-Yenikiraz.com

İzmir Sağlık Platformu tarafından düzenlenen etkinliğe İzmir Tabip Odası, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Genel Sağlık Sendikası, Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Hekim Birliği Sendikası temsilcileri katıldı. Basın açıklamasında sağlık çalışanlarına şiddetin son bulması gerektiğinin altı çizildi.

“SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM DEDİNİZ…”

İzmir Sağlık Platformu adına basın açıklamasını İzmir Tabip Odası Başkanı

Süleyman Kaynak’ın yaptığı açıklamada “17 Nisan Sağlıkta Şiddetle Mücadele günüdür ve Dr. Ersin Arslan’ın katledilişinin 11. Yıldönümüdür” diye konuştu. Kaynak sözlerine şöyle devam etti;” Tüm sağlık alanındaki şiddete bağlı kayıplarımız için camiamıza başsağlığı dileriz. Tüm şiddet mağdurlarına geçmiş olsun, tekrar etmesin! Şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğimizin de sözünü tekrar veririz. Sağlıkta dönüşüm dediniz, hastayı müşteri diye nitelediniz, tüm sağlık kurumlarının ticarethaneye dönmesine yol açtınız, aile hekimlerini sağlık çalışanlarını, sağlıksız mekanlarda, havasız, susuz, güvensiz ve yalnız bıraktınız, kamu hastanelerinde beş dakikada bir hasta bakılmasını dayattınız. Hekimleri, sağlık çalışanlarını tükettiniz”

“ÖZEL KURUMLARA MAHKUM ETTİNİZ”

MHRS de yüzbinlerin sanal kuyruklara dizildiğini belirten Kaynak, hastanelerde randevu alınmaz hale gelindiğini belirterek şöyle devam etti;” Koruyucu hekimliği rafa kaldırıp, insanları hastanelerin kapılarına yığdınız. Sağlık hizmetine ulaşamayan insanların acil servislere yığılmasına yol açtınız. Sağlık sistemine yılda 1 milyardan fazla hasta baktırmaya çalıştınız. Kamu kurumlarından hizmet alamayan vatandaşı, özel kurumlara mahkûm ettiniz.

Hekimleri ve sağlık çalışanların özlük haklarını gözetmediniz ister kamuda ister özel kurumlarda sömürülmelerine yol açtınız. Hekimleri alınır satılır kadrolara bağladınız, Sağlık çalışanlarını işsiz bıraktınız. Atamalarını yapmadınız ve binlerce yetişmiş sağlık çalışanının atamasını yapmadınız.”

10 Yılda 110 nin sağlıkta şiddet olayı