Eriş gazetecilerin gününü kutladı

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Ödemişli basın mensupları ile yeni açılan Birgi Otamış Pansiyon’da yemek düzenledi. Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Mehmet Eriş yemekten önce yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

“Gözümüz, kulağımız, sesimiz ve aynı zamanda belleğimizin kaydedicisi olan gazetecilerin haklarının ilk kez yasal güvence altına alındığı 212 Sayılı Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlandığı 10 Ocak 1961 tarihini 63 yıldır Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutluyoruz.
Meslek ilkelerinden kopmadan, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız ve objektif bir anlayışla halkımızı bilgilendiren her bir basın emekçisinin bu anlamlı gününü yürekten kutluyorum.
Ancak bir kutlamanın yanında, demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğünün ana akım medyadaki içler acısı durumundan da bahsetmemiz gerekir.
Anayasa Mahkemesi’nin ve kararlarının, dolayısıyla da Anayasa’nın tanınmadığı bir dönemi yaşarken özellikle ana akım medya için basın özgürlüğünden söz etmemiz neredeyse imkânsızdır.
Defalarca vergi aflarından yararlanan iş adamlarınca finanse edilen ana akım medya kuruluşları, halkımızın haber alma özgürlüğüne değil kendilerini besleyen odaklara hizmet etmektedir.
Bu durum, ne yazık ki demokrasimize zarar vermekte, saf ve temiz duygulara sahip insanlarımız manipüle edilmekte, gerçeklerin yerini suni gündemler almaktadır.
Belki de basın özgürlüğü ile tartışılsa çözüme kavuşabilecek ülkemizin gerçek sorunları çığ gibi büyürken ana akım medya, tek sesli, sabun köpüğünden farksız haberler ve programlarla adeta beyaz camda vakit doldurmaktadır.
Her zaman söylüyoruz: Basın özgürse haberin olur…
İşte bu noktada yerel basın dediğimiz, yaşadığı şehrin sorunlarına duyarlı gazetecilerimizin önemi ve değeri daha da iyi anlaşılmaktadır.
Yerel basın kuruluşlarımızın özgürce yaptığı haberler bizleri bilgi yönüyle beslerken aynı zamanda çözümlerin de kolaylaştırıcısı olmaktadır.
Geniş bir coğrafyaya sahip Ödemişimizin dört bir yanında büyük bir özveriyle çalışan basın mensuplarımızın haberleri ve eleştirileri de kentimizin gelişimi, sorunların ortak akılla çözümü açısından da bizlere ilham ve güç vermektedir.
Bu anlamda basın mensuplarımız, Ödemiş’in dört bir yanında gözümüz, kulağımız ve sesimiz olan yol arkadaşlarımızdır.
Gelecek güzel günlerde de yine basın emekçilerimizle omuz omuza olacağız.
Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır’ sözünü rehber edinerek mesleğini layıkıyla sürdüren ve kent belleğimizin oluşumuna katkı sunan tüm basın emekçilerimize Ödemiş ailemiz adına teşekkür ediyorum.
Özveri ve sorumluluk isteyen mesleklerden biri olan gazeteciliği, tarafsız ve özgürce yapmaya çalışan tüm basın emekçisi arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, sansürün ve baskının olmadığı, güzel haberlerle dolu aydınlık bir gelecek diliyorum.
Bu anlamlı günün hemen ardından yarın da ülke tarihimiz için bir dönüm noktası olan 1. İnönü Zaferi’nin 103. Yılını kutlayacağız.
Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin sınır taşı, düzenli ordularımızın ilk zaferi ve daha sonra kazanılacak başarıların adeta başlangıç adımı olan 9-11 Ocak 1921 tarihli 1. İnönü Savaşı’nın 103. yıl dönümünde, Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü’yü ve şehadet mertebesine erişen kahraman Mehmetçiklerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”

Eriş gazetecilerin gününü kutladı

Yorumlar kapalı.