GSO Eylül ayı meclis toplantısı yapıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Eylül Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Yönetim Kurulu, Meclis Başkanlık Divanı, Meclis, Danışma Kurulu ve Yeni Nesil Sanayici Platformu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda, 6 Şubat zelzele felaketinin hesaplı ve diyalekt etkileri, şehir ve yurt ekonomisindeki gündeş gelişmeler, toptan hastalıkların sektörlere yansımaları, şirketlerin istem ve beklentileri danışma edilerek hal önerileri konuşuldu.

“Biraz zorlanacağız fakat toparlanacağız”

Meclis toplantısının açım konuşmasını oluşturan GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, hem toptan boyutta yaşanmış olan mesail bununla beraber 6 Şubat zelzele felaketinin tesirleri zımnında kavi nezdinde sürecin yaşandığını, bu sürecin nezdinde müddet henüz bitmeme edebileceğini söyledi.

Yaşanan güçlüklerinbirlik ve el birliği içinde aşılacağına ve bu sürecin böylecene nezdinde toparlanmanın olacağına inandığını kaydeden Konukoğlu, “Özellikle dünyada besin dışındaki topu topu sektörlerde nezdinde gerilemenin bahis konusu bulunduğunu görüyoruz. Emek koyu iş kollarında çalışkanlık gösterin sektörlerin ihracatında nezdinde eksilme var. Bunun düşüncesince de ek kıymeti artırmamız gerekiyor. Yaşamış olduğumuz teessürat topu topu dünyada geçerli. Bu nedenle de hepsi kontrollü davranıyor ve böyle de kalkışmak zorunda. Bizim de bu süreçte atacağımız adımları dü kez düşünmemiz gerekiyor. Biraz zorlanacağız fakat toparlanacağız. Tasarrufu yurt namına bellemek zorundayız. Her devir ve rastgele yerde tasarrufa ihtiyacımız var. İşimize odaklanarak önümüze bakacağız. Hedeflediğimiz başarılara da henüz aşırı çalışarak, imal ederek ve yenilikler yaparak ulaşabiliriz. Bunun düşüncesince rastgele zamankinden henüz aşırı birliğe, beraberliğe ve dayanışmaya ihtiyacımız var” dedi.

“Bu alanda çarklar dönmeli ki üretim, dış satım ve istihdam bitmeme etsin”

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de konuşmasında Orta Vadeli Program ile ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu. Programda yatırım, üretim, istihdam ve ihracata mebni çoğalma vurgusu yapıldığını tabir fail Ünverdi, “Programın piyasalar açısından zait yansımaları olurken, akçasal sıkılaştırma ile baş başa bunun nezdinde paradigma neticeleri da olacaktır. Bu süreçte kaynakları akıllıca değerlendirmeli, kayıpların önüne geçmeli, maliyetleri azaltarak verimliliği artırmalıyız. Bu manada Orta Vadeli Program kapsamında finansman desteklerinden bahsedildi ve başta zelzele alanına finansman desteği verileceği belirtildi. Bu doğrultuda bölgemize müteveccih desteklerin artarak bitmeme etmesi de şişman ehemmiyet taşıyor” halinde konuştu.

“Bu alanda çarklar dönmeli ki üretim, dış satım ve istihdam bitmeme etsin” diyen Ünverdi, laflarını şöyleki sürdürdü:

“Psikolojik, toplumsal ve hesaplı manada sorunlarımızı aşabilmek düşüncesince desteklerin bitmeme etmesi gerekiyor. Ayrıca umumi hesaplı göstergelere baktığımızda ise dolar bedel kazandıkça maatteessüf topu topu dünyada maliyetler artıyor. Bu nedenle üretimlerimizde ek kıymeti çoğaltmak zorundayız. Bu da çabucak olabilecek nezdinde husus değil. Öncelikle işletmelerimizin yeşil transformasyon ve sayısal dönüşümünü tamamlamamız gerekiyor. İhracatta karbon sınırlamasına günbegün yaklaşıyoruz. Karbon fut izi ve su fut izi mevzusuna lütfen bundan sonra lazım önemi vererek hazırlıklarımızı yapalım. Bu mevzuda Model Fabrikamıza ve GSO Mesleki Eğitim Merkezimize topu topu firmalarımızı bekliyoruz. Yalın istihsal konusunda, KOSGEB kabilinden KOBİ’lere 200 bin liraya denli arka ödemesiz dayanak sağlanıyor. Bu olanakları gerçeklenmiş değerlendirelim ve erte diğer çağ güçlüklerle karşılaşmayalım.”

GSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı, iş kullanıcılarını ile meclis üyelerinin düşün ve önerilerini dile getirmelerinin arkası sıra sona erdi.

GSO Eylül ayı meclis toplantısı yapıldı

Kaynak: IHA

GSO Eylül ayı meclis toplantısı yapıldı