Rektörlükten yürüyüşe engel girişimi

LGBTİQAA+ bireyleri, ODTÜ rektörlüğünün Onur Haftası kapsamındaki etkinliklere engel getirildiğini ifade ederek, ortak açıklama yaptılar.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Onur Haftası etkinlikleri kapsamında LGBTİQ+ bireylerinin düzenleyeceği yürüyüş ve diğer etkinliklere her alanda engellemelerin getirildiği ifade ediliyor. ODTÜ rektörlüğünün LGBTİQAA+ dayanışmasının yapıldığı Onur Haftası’nda yürüyüşe ve diğer organizasyonların engellendiklerini ifade eden bireyler, polis şiddetinin de yaşanmasına rağmen mücadele veren bireylerin güç verdiğine dikkati çektiler.

Bireylerin açıklama metni şöyle:

“ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması Onurumuzdur!

9 Haziran Cuma günü yapılan 11. ODTÜ Onur Yürüyüşüne yapılan saldırıları kınıyoruz. Rektörlük, üniversite kampüsünde nefret söylemi içeren afişlere müdahale etmeyerek, ODTÜ’lü LGBTİ+ların yürüyüşüne izin vermeyeceğini açıkladı. Kolluk güçleri işkence yasağını ihlal eden uygulamalarla gözaltı yaptı ve yürüyüşe katılanların ve LGBTİ+’ların İfade ve örgütlenme özgürlüğünü engelledi.

LGBTİ+ dernekleri olarak; ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması’nın, ODTÜ’lü lubunyaların ve bütün Onur Yürüyüşlerinin yanındayız. 2015 yılından beri hakları gasp edilmesine rağmen mücadeleyi bırakmayan LGBTİ+’ları selamlıyor, birbirimizden güç almaya devam edeceğimizi ve nefrete karşı büyüttüğümüz mücadelemizle birlikte kazanacağımızı bir kez daha bildiriyoruz.

Polisin şiddetine, işkencesine rağmen yürüyen ODTÜ’lü öğrencilerin direnişi bizlere güç veriyor. Bu vesileyle bir kez daha hatırlatıyoruz: Rektörlüğün ve kolluğun insan haklarına aykırı uygulamalarına karşı mücadele etmeye ve ODTÜ’deki LGBTİ+larla dayanışmaya devam edeceğiz.

Her yürüyüşümüz onur yürüyüşüdür!

ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması onurumuzdur!

1.    17 Mayıs Derneği

2.    Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği (GALADER)

3.    Genç LGBTİ+ Derneği

4.    HEVİ LGBTİ+ Dayanışma Derneği

5.    Kaos GL Derneği

6.    Kırmızı Şemsiye Derneği

7.    Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği

8.    LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği (LİSTAG)

9.    Mersin 7 Renk LGBTİ+ Dayanışma Derneği

10. Muamma LGBTİ+ Dayanışma Derneği

11. Özgür Renkler LGBTİ+ Dayanışma Derneği

12. Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği

13. Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD)

14. ÜniKuir Derneği”

Haber Merkezi

Rektörlükten yürüyüşe engel girişimi