BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ 7 YIL SONRA TEKRAR AÇILIYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçmişte yaşanan çığ felaketleri nedeniyle 2017’de İzmir Valiliği İl Afet Komisyonu kararıyla kapatılan Bozdağ Kayak Merkezi, 7 yıl sonra tekrar açılıyor.
2012’de yaşanan çığ felaketinde 1 kişinin hayatını kaybetmesi ve takip eden yıllarda çığ tehlikesinin sürmesi ve bu konuda çalışma yapılmaması sebebiyle Bozdağ Kayak Merkezi faaliyete giremiyordu.
Doğal güzellikleri ve coğrafi konumu nedeniyle yerli ve yabancı konukların dört mevsim ilgi odağı olan Bozdağ’a Orman Genel Müdürlüğünce çığ önleme çalışması yapıldı. Kar köprüleri, saptırma duvarı, rüzgar perdesi, enerji kırıcı ve çığ depolama barajı inşa edildi.
İzmir Valiliği “Çığ Tehlikesi Belirleme ve İzleme” ekibi, Bozdağ Kayak Merkezi’nde faaliyet yapılmasında sakınca bulunmadığı raporunu verdi.
Gelecek hafta beklenen kar yağışından sonra yapılan son hazırlıklarla beraber tesisin açılması planlanıyor.
Bayındır Orman İşletme Müdürü Yavuz Karadağ:
“İzmir’de yaşayan yaklaşık 4,5 milyon kişinin kış turizminden faydalanmasına imkan sunan tesisin ilçenin ekonomisine önemli katkı sunacaktır. Bu amaçla Bozdağ Kayak Merkezi ve çevresinde bugüne kadar 17 milyon 722 bin lira maliyetle 592 metre kar köprüsü, 6 sıra çelik kar köprüsü, 100 metre rüzgar perdesi, 2 enerji kırıcı, 2 çığ depolama barajı, 1 saptırma duvarı tesisi yapıldı.
Burası İzmir ve çevresindeki kış sporunun yapıldığı tek merkez, İzmir’e 130, Ödemiş ilçesine de 30 kilometre mesafedeyiz. 1999, 2013 ve 2015’te burada çığ felaketleri meydana geldi. Daha sonra İzmir Valiliğince buradaki faaliyetler durduruldu. Biz Orman Genel Müdürlüğü olarak 2021 yılından başlamak üzere üç yıl süre zarfında burada çığ önleme projeleri yaptık. Nihayetinde bizim çalışmalarımızı Orman Genel Müdürlüğü olarak tamamladık.
Bu yıl kayakseverleri buraya bekliyoruz. Orman Genel Müdürlüğü olarak 20 milyon lira civarında tesisler yaptık. Artık bundan sonra inşallah burada çığ felaketi olmayacak. İnşallah önümüzdeki yıllarda burası bir Palandöken, Sarıkamış, Uludağ gibi bir cazibe merkezi olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Sabriye Bedel

BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ 7 YIL SONRA TEKRAR AÇILIYOR

Yorumlar kapalı.