“EFE KONAĞI” MİSAFİRHANESİ AÇILDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Tarihi Birgi’de, Ödemiş Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan “Efe Konağı” Misafirhanesi’nin açılış törenini yapıldı. Programa Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Adayı Mustafa Turan ve Teşkilat Üyeleri

Deva Partisi Belediye Başkan Adayı Cansu Ağartan ve Teşkilat Üyeleri, Zafer Partisi Belediye Başkan Adayı Mehmet Dağlı ve Teşkilat Üyeleri, Ödemiş Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mehmet Bayındır, muhtarlar ve Ödemiş halkı katıldı

 

Birgi’de ki atıl durumdaki yapı, Belediye misafirhanesine dönüştürüldü. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş  “Tarihin her döneminde medeniyetlere ev sahipliği yapan, tarih,doğa, ve inanç turizminin kalbinin attığı Birgi’de 2024 yılının ikinci açılış töreni için bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Birgi gibi bir değer için ne yapsak, ne söylesek, çok az kalır biliyoruz. Sevgili Emin Başaranbilek’in bizlere taşa, toprağa, insana dokunmayı öğrettiği bu tarih topraklarında bugün de tamamen belediye ekiplerimizle ve imkanlarımızla imza attigimiz yeni bir başarı öyküsü için buluştuk.

2024 yılının ilk günlerinde  Birgi turizmine kazandırdığımız Otamış Pansiyonu’nda olduğu gibi Birgi Belediyemizin bizlere miras bıraktığı Birgi’yi adeta Şahin tepesi gibi kucaklayan bu yapıyı efelere yakışır şekilde “Efe Konağı” olarak belediyemizin Misafirhanesi dönüştürerek yeni bir işlev kazandırdık.Birgimize hayırlı ve uğurlu olsun.

 

Bugün burada açılışını yaptığımız “Efe Konağı “ aslında beş yıl boyunca Ödemiş’imize hizmet etme kültürümüzün, devraldığımız bayrağı daha ileriye taşımanın, var olan tüm kaynaklarımızı sonuna kadar halkımız için değerlendirmenin bir yansımasıdır.

Bunu neden söylüyorum Mehmet Erişin ve çalışma arkadaşlarının attığı adımlara şöyle bir bakın .

Atılan her adımda , üst üste konulan her tuğla da, yola döşenen her bir kilit taşında Ödemişin kaynaklarının sadece Ödemişliler için değerlendirildiğini görürsünüz.

Evet , tarihte görülmedik büyüklükte bir ekonomik krizle karşı karşı karşıyayız. müteahhitler ihalelere girmiyor, mazotun fiyatına yetişmez olduk. Evet, Pandemi yaşadık hem canlarımızı bizden kopardı, hem bizi yavaşlattı, hem de gelir kayıplarına yol açtı. Tüm bu zorluklara rağmen pes etmedik, sahadan çekilmedik, Ödemiş’e hizmet aşkımızdan Ödün vermedik. Bahane değil hizmet ürettik, müteahhit ihaleye girmiyorsa biz yaparız dedik. Pandemide evlere bir kapsayacak yemeği de ulaştırdık. Her gün İzmir’deki hastanelere hastalarımızda ücretsiz taşıdık. Tüm bu hizmetlerimizde önce insan dedik, önce Ödemiş ailesi dedik.

Birileri anlamak istemese de her yaptığımıza bir kulp takmaya çalışsalar da bizi Ödemişliler anladı . Bu bize yeter.

Bu görülmedik kriz ortamında akaryakıt , personel, enerji giderleri görevi devraldığımız günlere göre katbekat artmışken bizler oturup kara kara düşünmek yerine Ödemiş Belediyesine yeni ekonomik kaynaklar sunmak için çalıştık. bugün Ödemiş’in belki de en değerli arsalarından birisi akaryakıt istasyonu alanı olarak çevre yolu kıyısında Ödemiş belediyesine aitse bugün Ödemiş belediyesi güneş enerjisinden elektrik üretmeye hazırlanıyorsa, bugün Otamış fidancılığıyla,Otamış markasıyla Ödemiş belediyesinin mali yapısı destekleniyorsa hem belediyemiz hem de Ödemişimiz geleceğe kendisinden emin şekilde bakıyor demektir. Bunun adı kaynak üreten ekonomi belediyeciliğidir.

Tüm bunlara rağmen ülkemizin karşı karşıya olduğu , sonu gözükmeyen bu ekonomik kriz ortamında çözüm, hükümet tarafından yerel yönetimlere verilen payların artırılmasıdır. Tüm belediyeler için merkezi İdareden alınan payın artırılması, hava gibi, su gibi olmazsa olmaz bir ihtiyaç halindedir.

Vergide 40 verip bir alan İzmir’in Ödemiş‘in hükümet tarafından ne kadar desteklendiğini Ödemiş‘in İzmir’in projelerine ne kadar bütçe ayırdığını hepimiz görüyoruz takdir Ödemiş halkının .

Geçmiş dönemde Ödemiş belediyesine  İŞKUR başta olmak üzere verilen destekler ortadayken biz bu desteklerden yoksun şekilde ilerledik. Ne olursa olsun, emekçimizin alın terinin karşılığını bir gün bile aksatmadan ver. Bunun gönül huzuru içerisinde buradayım. Birileri belediye emekçimizin üzerinden siyaset yapmaya kalksa da biz emeğin siyasete olmaz, ekmeğin Siyaseti olmaz dedik. Bu bakışımız hiç değişmedi, hiç değişmeyecek.

Ödemiş‘i gelecek 100 yıla hazırladığımız , Ödemiş belediyesinin geleceği için yeni kaynaklar hazırladığımız bu dönemin ardından inanıyorum ki şehrimizde insan odaklı halkçı belediyecilik baharda da devam edecek.

Bugün burada heyecanıımızı paylaşan Ödemiş Belediye Başkan Adayı Mustafa Turan başkanımızın, birbirinden değerli yol arkadaşlarımızın birlikte bayrağı daha ileriye taşıyacağına yürekten inanıyorum.

Kara beton iken bugün Birgiye gelen konuklarımızı en iyi şekilde ağırlayacağımız 100 ak Efe konağı na dönüşen belediye misafirhanemizin hazırlanmasında emeği olan Belediye Başkan yardımcısı arkadaşlarım,Müdür arkadaşlarıma Her bir taşta, tuğla da, mermerde, bahçedeki bitkide emeği olan çalışma arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum.

Ödemişize kazandırdığımız yatırımların , gelecek döneme ışık tutacak projelerimizin açılış programlarında bir arada olmak için bizi izlemeye devam edin.Efe Konağımız Birgimiz için Ödemiş’imiz için hayırlı ve uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

 

“EFE KONAĞI” MİSAFİRHANESİ AÇILDI

Yorumlar kapalı.