Kiraz Devlet Hastanesi’nin İnşaatı Durduruldu

 Geçtiğimiz aylarda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu, İzmir İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, AK Parti Kiraz İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz, AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Muhammet Şen ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla temel atma töreni gerçekleşen 75 yataklı Kiraz Devlet Hastanesi’nin inşaatı durduruldu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

Yaklaşık 5,5 aydır süren inşaat, iddialara göre, İzmir Büyükşehir Belediyesinin açtığı yürütmeyi durdurma davaları ile yeni yapılan hastanenin inşaatı engellendi. Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu açıklama yaparak bu duruma tepki gösterdi.

Saliha Özçınar Kutlu yürütmeyi durdurma karalarına itiraz etti ve Kiraz Arkacılar Mahallesi’nde inşaatı başlayan hastanenin dava sürecini şu şekilde açıkladı:

 

29.11.2021 tarihinde İzmir 2. İdare Mahkemesinin 2021/2150 E. sayılı dosyası ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından İzmir ili Kiraz ilçesine yapılacak olan yeni devlet hastanesinin yapımı için yetki verdiğimiz Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına karşı dava açarak hastanenin yapımı planının iptalini istemişlerdir. Daha sonrasında süreçten haberdar olmamız üzerine vakit kaybetmeden 28 Şubat 2022 tarihinde davaya katılma talebi ile davaya taraf olarak katıldık ve davanın en başından itibaren davaya karşı savunmalarımızı yaptık. 03.06.2023 tarihinde dava konusu olan Kiraz Arkacılar Mahallesi’nde yeni devlet hastanesinin yapılacak olduğu alanda ilk keşif işlemi yapıldı.

10.08.2022 tarihinde çelişkili olarak düzenlenmiş ve birbiri ile anlam bütünlüğü olmayan bir bilirkişi raporu mahkemeye sunulmuştur.22.09.2022 tarihinde bu çelişkili rapora istinaden mahkeme oybirliği ile yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Oysaki rapor planların üst ölçekli planlara uygun olduğunu bu açıdan hukuka aykırı olmadığını belirtmiş. Ama sonuç kısmında soyut kavram olan kamu yararının olmadığı gerekçesi ile raporu olumsuz olarak sonuçlandırmayı tercih etmiştir. Rapor baştan sona çelişkiler ile doludur.

11.10.2022 tarihinde bu Yürütmeyi Durdurma Kararına karşı istinaf yasa yoluna başvurularak bütün itirazlarımızı dile getirdik. İtirazlarımızı haklı gören bölge idare mahkemesinin 3. İdari dava dairesi 21.10.2022 tarihinde itirazlarımıza itibar ederek oy birliği ile yürütmeyi durdurma kararının iptaline ve kaldırılmasına karar verilmiştir.07.12.2022 tarihinde bilirkişi heyetinden tekrar ek rapor alınmasına karar verilmiştir.16.05.2023 tarihinde tekrar dava konusu mahalde (Kiraz Arkacılar Mahallesi Mülkiyeti Kiraz Belediyesine ait alan) tekrar ikinci defa keşif yapıldı.

23.06.2023 tarihli ek rapor ile yine bu dava konusu alan ile ilgili çelişkili rapor tanzim edilerek üst ölçekli planlar ile alt ölçekli planların “planların kademeli birlikteliği ilkesine uyumlu oldukları.  Dava konusu planların alt ölçeğe indikçe ölçeğin gösterim planlarına uygun olduğu, sosyal ve teknik donatı alanlarının uygun olduğu Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğinin EK- 2’deki tabloyu karşıladığı belirtilmiş.” Ancak buna karşı kamu yararının olmadığı belirtilmiştir.

18.07.2023 tarihinde bu çelişkili rapora karşı beyanda bulunmamıza rağmen itirazlarımız hiç dikkate alınmadı. 07.09.2023 tarihinde 2. olarak tekrar yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Yaklaşık 2 yıldır bu dava ile mücadele etmemize rağmen sürekli aleyhimize karar verdirilmeye çalışılıyor.

 

Kiraz Devlet Hastanesi’nin İnşaatı Durduruldu

Yorumlar kapalı.