KİRAZLI EDEBİYAT ÖĞRETMENİ NEVZAT YÜKSEL “MUTLULUK BİLGİSİ”Nİ YURDUN DÖRT BİR YANINA DAĞITIYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Edebiyatımızın Ölümsüz Eseri: KUTADGU BİLİG (MUTLULUK BİLGİSİ)

Kutadgu Bilig, 11. yüzyılda, Balasagunlu Yusuf tarafından Karahanlı dönemi Türkçesiyle yazılmış, Türk edebiyatının “köşe taşı” eserlerinden biri. Eser, 6645 ikilikten oluşuyor. Bugün dünya üzerinde “üç yazma nüshası” var. Bu harika ve seçkin eser, yüzyıllar boyu üstü örtülmüş, bir kenarda unutulmuş olarak kalmış. Nihayet 19. yüzyılın ikinci yarısında iki nüshası, 20. yüzyılın başlarında da üçüncü nüshası gün ışığına çıkmış.

Bilindiği gibi Kutadgu Bilig, “mutluluk bilgisi” demek. Balasagunlu Yusuf, 350. ikilikte, “Kitabın adını Kutadgu Bilig koydum; okuyana mutluluk getirsin ve ona yol göstersin.” diyor.

Balasagunlu Yusuf Kutadgu Bilig’de, “hem devlet adamlarına hem millete, iki dünyada da mutlu olmanın yollarını, bir anlamda ideal bir topluma ulaşmanın gereklerini; ayrıca, başta hükümdar olmak üzere belli başlı devlet adamlarında bulunması gereken belli başlı özellikleri, erdemleri, devlet yönetiminde dikkat edilmesi gereken hususları, uyulması gereken usûl ve esasları; hükümdar, bürokratlar (hizmetkârlar) ve halkın birbirleri üzerindeki hakları ve birbirlerine karşı görevleri; yine akıl, bilgi, gönül, erdem, mutluluk, doğruluk, adalet, hayat, ölüm, dünya, ahiret, iyilik, kötülük, cömertlik, cimrilik, kanaat, tok gözlülük, aç gözlülük, alçak gönüllülük, kibir, yumuşak huyluluk, hiddet, sakinlik, öfke, sabır, acelecilik, dedikodu, kıskançlık, karar verme, işin ehline verilmesi, dilin doğru ve güzel kullanılması, eş ve arkadaş seçimi, çocuk yetiştirme, yeme-içme, uyku, konuşma, insan ilişkileri ve birtakım görgü kurallarına kadar pek çok konuyu”, elli yaşında oldukça birikimli, tecrübeli ve “bilge” bir insanın olgunluğu içinde şiir yoluyla anlatıyor, insanlara öğütler veriyor.

İşte, bir edebiyat öğretmeni, herkes için “başucu kitabı” olabilecek bu güzel “öğütler kitabı”nın ülkemizde daha çok tanınması, daha çok okunması ve ondan daha fazla istifade edilmesi hususunu kendine dert edinmiş.

İzmir ilinin Kiraz ilçesinden olan, 1980 yılında Kiraz Lisesini, 1984 yılında da Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesini bitiren ve 15 Mayıs 1987 tarihinden bu yana Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde çalışan, hâlen de Manisa ilimizin Kula ilçesinde Hacı Ömer Özboyacı Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görev yapmakta olan Nevzat Yüksel, korona virüs salgını döneminde oturmuş, Kutadgu Bilig’in günümüz Türkçesine çevrilmiş hâlinden bir “seçmeler” kitabı hazırlamış. Kutadgu Bilig’deki toplam 6645 ikilikten 2400 kadarını kitabına almış. 2022 yılının Mayıs ayında da kendi imkânlarıyla 2000 (iki bin) adet bastırmış. Kitapların tamamını da bir yıl gibi bir sürede, başta öğretmen camiası olmak üzere, öğrencilerine ve toplumun her kesiminden insanlara hediye etmiş.

Edebiyat öğretmeni Nevzat Yüksel, 2023 yılının son günlerinde yine kendi imkânlarıyla, bu defa 4000 (dört bin) adet olarak, kitabının ikinci baskısını yaptırmış. Şu günlerde de yoğun olarak kitabını, kıymetini bileceğini düşündüğü insanlara hediye etmeye, gerek elden ve gerekse kargo yoluyla ulaştırmaya devam ediyor.

Haber Merkezi

KİRAZLI EDEBİYAT ÖĞRETMENİ NEVZAT YÜKSEL “MUTLULUK BİLGİSİ”Nİ YURDUN DÖRT BİR YANINA DAĞITIYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 Yorum

 1. buy lipitor 10mg generic atorvastatin 10mg cost brand atorvastatin 80mg

 2. brand finasteride 5mg buy finasteride tablets fluconazole where to buy

 3. buy cipro medication – clavulanate uk augmentin 1000mg cost

 4. order cipro online cheap – ethambutol 1000mg for sale clavulanate usa

 5. order flagyl generic – buy cleocin 300mg pill buy azithromycin 500mg pills

 6. ciprofloxacin without prescription – tindamax pills order generic erythromycin

 7. valacyclovir for sale online – buy generic zovirax over the counter zovirax 400mg sale

 8. buy stromectol online uk – cefuroxime 250mg ca sumycin 500mg sale

 9. order flagyl 400mg generic – buy cleocin generic buy zithromax generic

 10. generic acillin generic penicillin order amoxicillin online cheap

 11. buy furosemide 40mg – warfarin 5mg without prescription purchase captopril online cheap

 12. how to get glucophage without a prescription – order duricef for sale buy generic lincomycin 500 mg

 13. clozaril 50mg oral – oral ramipril buy pepcid generic

 14. 29 Mart 2024, 23:50

  Najlepsza aplikacja do kontroli rodzicielskiej, aby chronić swoje dzieci – potajemnie tajny monitor GPS, SMS-y, połączenia, WhatsApp, Facebook, lokalizacja. Możesz zdalnie monitorować aktywność telefonu komórkowego po pobraniu i zainstalowaniu apk na telefonie docelowym. https://www.mycellspy.com/pl/

 15. 31 Mart 2024, 17:59

  Może to być denerwujące, gdy twoje relacje są zakłócone, a jej telefonu nie można śledzić. Teraz możesz łatwo wykonać tę czynność za pomocą aplikacji szpiegowskiej. Te aplikacje monitorujące są bardzo skuteczne i niezawodne i mogą określić, czy twoja żona cię oszukuje. https://www.xtmove.com/pl/how-to-track-and-check-my-wife-phone-remotely-without-knowing/

 16. purchase atarax sale – buspar drug amitriptyline price

 17. cheap amoxicillin online – buy erythromycin 500mg without prescription oral cipro

 18. order augmentin pill – buy sulfamethoxazole pill buy cipro 1000mg online cheap

 19. buy zithromax pill – buy floxin generic buy ciprofloxacin 500mg generic

 20. oral albuterol 4mg – order generic advair diskus inhalator order theophylline sale

 21. clarinex pill – buy flixotide nasal spray buy ventolin pills for sale

 22. methylprednisolone 8 mg over the counter – buy fluorometholone generic generic azelastine 10ml

 23. micronase order online – buy pioglitazone online buy dapagliflozin generic