Meslek fabrikası eğitimleri Efes Tarlası Yaşam Köyünde devam ediyor

Meslek fabrikası eğitimleri Efes Tarlası Yaşam Köyünde devam ediyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Efes Tarlası Yaşam Köyünde, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği eğitimi başlarken, eğitimler toplam 6 hafta sürecek.

 

Selçuk Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçen meslek fabrikası projesi çerçevesinde, eğitimlerde devam ediyor. Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği eğitimi de başladı. Eğitimlerin toplam 6 hafta süreceği ifade edilirken, projeyle kentteki iş gücü potansiyelini verimli eğitimlerle artırmak ve nitelikli insan kaynağı oluşturulması amaçlanıyor.

 

Efes Tarlası Yaşam Köyünde düzenlenen eğitim hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitmeni Nazan Keskin, tıbbi ve aromatik bitkilerin öneminin son yıllarda arttığını belirterek, “Yaklaşık 72 saat sürecek eğitimde bitkilerin tohumdan hasada kadar olan tüm sürecini anlatıyoruz. Burada aynı zamanda uygulamalar da yapacağız. Öğrencilerin eğitime yaklaşımı oldukça iyi, katılımları gayet güzel, hepsi çok meraklı ve ilgililer” dedi.

 

Efes Tarlası Yaşam Köyü Koordinatörü Ziraat Mühendisi Mustafa Kemal Özdalyan da, düzenlenen eğitimin kent tarımına da katkı sunduğunu belirterek, “Efes Tarlası Yaşam Köyünde; İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikaları, Selçuk İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü ve Efes Selçuk Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği kursumuz başladı. Hem istihdam hem de Efes Selçuk tarımına alternatif tarım yöntemleri ve tarım ürünleri geliştirmek anlamında bu kursu çok önemsiyoruz. Tüm Selçuk halkını kurslarımıza davet ediyoruz” diye aktardı.

 

Bireysel olarak tarımla uğraştığını belirten kursiyer Füsun Darcan ise “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği eğitiminden belediyenin sosyal medya hesapları sayesinde haberdar oldum. Temiz tarım yapmaya çalışıyorum. Buradaki bilgileri de kendimle ilgili kullanmak istiyorum” şeklinde konuştu.

 

Kapsamlı bir eğitim aldıklarını belirten bir diğer kursiyer Sinem Ercan da, şöyle devam etti:

 

“Tıbbi ve aromatik bitkiler hakkında öğrenmemiz gereken çok şey var. Eğitim çok kapsamlı ve şu ana kadar çok güzel gidiyor. İlgili kurumlara ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

 

IHA

Meslek fabrikası eğitimleri Efes Tarlası Yaşam Köyünde devam ediyor

Yorumlar kapalı.