Salatalık Üreticisi Perişan

Kirazlı salatalık üreticisi Muzaffer Küçük salatalık fiyatlarının düşmesi üzerine Tv9 İzmir mikrofonlarına konuştu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Şikayetlerini dile getiren üretici Muzaffer Küçük, girdi fiyatlarının  yükselmesine rağmen yetiştirilen mahsulün pazardaki fiyatlarının düşmesinden oldukça  şikayetçi olduğunu belirtti .

 

Tv9 mikrofonlarına konuşan Muzaffer Küçük şunları söyledi:

Öncelikle Tv9 İzmir olarak tarlaya gelip  çiftçilerin  sorunlarını dinlediğiniz için çok teşekkür ederim.

Bu sene fiyatlardan çok şikayetçiyiz. Geçen yıl bu gördüğünüz salatalığın birincisi 20 liraydı, şimdi 16 lira. İkincisi 16 liraydı bugün 8 lira. Geçen yıl 980 liraya aldığımız toprak altı gübresi bugün 1250 lira. Gördüğünüz şu sulama borusunun bir metresi 60 liraydı, şimdi ise 125 lira. Yani her şeye %100 zam geldi ama bizim ürettiğimiz mahsulün fiyatı hala düşüyor. Akaryakıta zam, elektriğe zam, doğalgaza zam, suya zam, ilaca zam, gübreye zam… Bizim mahsulümüze gelince geçen yıl sattığımız fiyatın 10 lira altında. Benim işimde çalışan bu bayanlar 65 yaşında ve akşama kadar 45 derece  sıcağın altında akşama kadar çalışıyorlar. Bu kadınlar emekli ama çalışmazsak aç kalırız diyorlar. Çiftçi, üretici perişan halde. Girdi fiyatları aşırı derecede yüksek. Biz üreticiler olarak o kadar düşünceliyiz ki… Büyükşehirde asgari ücretle yaşayan kardeşlerimizi de düşünüyoruz onlar için çalışıyoruz. Biz bu salatalığı 10 liraya satıyoruz ama büyükşehirdeki kardeşim bu salatalığı 30 liraya yiyor. Bu aradaki farkı tüccarlar değil de biz kazansak hak ettiğimiz kazancı sağlamış oluruz.

 

Benim yaşım 63. Türkiye’de ortalama yaş ortalaması 65. Benim kalmış iki yıl ömrüm, ben 7500 lira emekli maaşı alıyorum, bütün bürokratlara ve siyasilere sesleniyorum; ben size her ay 15000 bin vereceğim ama benim yaşadığım şartlarda sadece bir ay yaşayın, fazla değil sadece bir ay bütün girdiler %300 artıyor. Bizim ürettiğimiz %50 düşüyor, Türkiye de tarım diye bir şey kalmadı.

Salatalık Üreticisi Perişan

Yorumlar kapalı.