Yola çıktıklarımı yolda bulduklarıma değişmem

Kim aday gösterilirse destekçisi olacağım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

CHP aday adayı Özay Kaptan Tv9 İzmir’e konuştu.

Sunuculuğunu Aris Medya A.Ş. yönetimi kurulu başkanı İsmail Atahan Keçeci’nin sunduğu programda CHP’nin Ödemiş Belediye Başkan Aday Adayı Özay Kaptan samimi açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar yaptığı çalışmalar, kariyeri, Ödemiş Belediye Başkanlığı sürecinde yaşadıkları ve neden aday adayı olduğun dair bütün soruların cevabını Tv9 İzmir mikrofonlarına açıkladı.

 

Özay kaptan kimdir?

Ödemiş’li, Çaylı doğumlu, 48 yaşında, hayatı tarlalarda geçmiş, buralarda çalışmış, ilkokulu Çaylı’da Ortaokulu Kaymakçı’da okumuş. Ödemiş Lisesi mezunu, Bilecik işletme mezunuyum. Küçük yaşlarda ticaret yaptım, bunu yaparken de köyde yaşamanın avantajlarından ve dezavantajlarından yararlandım. Yaklaşık 30 yıl köyde kaldım. Babamla beraber ticarete atıldım, komisyonculuk yaptım bir süre. Bunları yaparken aynı zamanda tarım ve hayvancılık yapmaya devam ettik. Köylünün yaşadığı zorlukları iyi bilenlerden birisiyim. Bu işlere devam ederken bir İtalyan firmasıyla bölgemizde biz ilk olan kuru domates işine girdim, 4 yıl kadar sürdü. İnsan Ödemiş’e faydalı olmalı, Ödemiş’e alternatif bir ürün gelmeli diye düşündüm ve Ödemiş kuru domatesle tanışmış oldu. Askere kadar bu işle uğraştım. 4 yıl Üniversite ve 2 yıl askerlik yaptım Bilecik’te. Gıda işi yaptım ve marketçilik yaptım. 2006’da Ödemiş’e taşındım. Yine gıda ile ilgili dükkan açtım. Köyden hiçbir zaman kopmadım. Yazları yine ekip biçmeye devam ediyordum. 2004’ten sonra Gıda Maddeleri Odası’nda Denetim Kurulu başkanlığı, Yönetim Kurulu üyeliği ve daha sonra Yönetim Kurulu başkanvekilliği görevi yaptım. Hayatımın her alanında esnafa yardımcı olmaya çalıştım, insanlara köyüme çiftçiye yardımcı olmaya çalıştım. Ödemişli olmaktan gurur duyuyorum. Benim sevdam Ödemiş, Ödemiş için her şeyi yaparım. 8 yıl Esnaf Odasında görevim oldu. 2012 yılında Ödemiş CHP İlçe örgütünde yönetiminde başkan yardımcılığı görevi yaptım. 2004-2014 yılları arasında Çaylı CHP belde başkanıydım. Sulama birliğine aday oldum seçimlere 3-4 gün kala ve 1 oyla kazandım. Ekip varsa ekiple berabersen güçlü oluyorsun. İkinci dönemde oy birliğiyle kazandım. Tarımdan da geldiğim için suyun hayat olduğunu bildiğim için o konuda çalışmalara başladım.

Sulama birliği nedir peki?

Küçük Menderes Sulama Birliği Mahmut Badem tarafından kurulan, Bekir Başkan zamanında devam eden tabela birliği şeklinde bir sulama birliği. Türkiye’de bir ilk, sulama yapmadan kurulan tek birlik.

2011’de gelen tüzük değişikliğiyle Belediye’den çiftçiye geçen bir yönetim şekli oldu. En iyi yönetim şekli insanların kendini yönetmesi. Proje ilk yapıldığında o dönemdeki yağış miktarı ile son zamanlardaki yağış miktarında bir orantısızlık var. Barajın 248 milyon metreküp bir kapasitesi var, hiç sulama yapmazsak baraj 10 yılda doluyor. Sulama Birliği başkanlık görevimi yaptığım dönemde asla siyasetle işim olmadı.

Esas konu vahşi sulamaydı. Bu kaynağı hesaplı kullanmalıyız, damlama yapmalıyız ancak geçmişten gelen alışkanlıklarımız olduğu için vahşi sulama yapılmaya devam edildi. Bunun tek kontrolü sayaçlı sistem, çiftçiye yılda kullanabileceği suyu tanımlıyorsunuz . Millete bu bilinci kazandırmamız lazımdı. . Bu memleketin olmazsa olması tarım, hayvancılık elimizden geleni yapmamız lazım.

 

Kaç yaşında seçildiniz?

35 yaşında seçildim. Genç bir başkandım. Daha yolun yarısındaydım. Artık gençlerin önünü açmamız lazım. Bu bir bayrak yarışı ve yeri gediğinde bayrağı gençlere devretmeyi bilmemiz lazım. Kendime maksimum üç dönem koymuştum. Plaketimi aldım ve İzmir marşıyla görevimi bıraktım. Hayatta hiçbir makam kalıcı değil. Severek yaptığım işimde Cuma arandım, Pazar bırakıyorsun diye haber aldım.

 

Görevi kendiniz mi bıraktınız ?

Devlet kapatma kararı aldı. İlk çiftçi kurucu başkan ve son başkan oldum. Devlet kendi eliyle kapattı. Devlet Su İşleri başkanlık adı altında bir yetkili gönderiyor, devlet kendi eliyle yönetiyor artık.

Ödemiş Belediyesi’nde Başkan yardımcısı oldunuz o kısmı biraz anlatır mısınız?

2019 Nisan- 2023 Mart ayının 10’una kadar görev yaptım. Ben de başkanlık yaptım, başkanlığın nasıl yapılacağını biliyorum. Ben görevden ayrılmadım, görevden alındım. Tamamen başkanın takdiridir. Başkana bir kızgınlığım öfkem bulunmuyor. Sonuçta Eriş’i Ödemiş halkı seçti ve bu karar da kendi inisiyatifindedir, benim yerime gelen yardımcımız da inşallah elinden geldiğince iyi hizmet verir.

Keşke ben de daha önceden ayrılsaydım. İnsan zaman geçince farkına varıyor bazı şeylerin, öğrenmenin yaşı yok.

Benim hayat felsefem: “Asla adam satmadım ,sattırmam da kendi ekibimden”.

Yola çıktığım insanı yolda bulduklarıma değişmem.

Ben hep içimden gelenleri söyledim. Asla kafamın arkasında, amalar, fakatlar olmadı. Ödemiş’e aşık bir insanım. Ödemiş’e yaptıklarım var, şuan da daha çok yapacaklarım var. 4 yıllık belediyelik tecrübem var. Nelerin eksik olduğunu biliyorum. Çalıştım ekibimle beraber. İyi projelerim var ayağı yere basan projeler.

Şuan bu piyasada ayakta durmak çok zor, farkındayız. 2024’te her şey çok güzel olsun diyelim ama ekonomiyi göz önünde bulundurarak ona göre projeler yapmamız gerekiyor. Kurumlarla beraber iş yaptıktan sonra, kamuoyunun desteğini aldıktan sonra Ödemiş’te başarılmayacak bir şey yok.

Ben hayal satmadım, satmam da. Sevdamız Ödemiş.

Aday adayları arasında en genci sizsiniz. Hem belediye hem çiftçilik, hayvancılık tecrübeniz var. Ödemiş belediye başkanı adaylığınızın sebebi nedir? Belediyenin yüklü bir borcu var, bu süreçte aday olmak ne kadar doğru?

Hayallerim Ödemiş kadar büyük, hep beraber olursak başarabiliriz. Başkan yardımcılığı görevim bitti ama mecliste çalışmaya devam ediyorum. Zorluğun borçların farkındayım. Ödenmeyecek bir borç değil. Yapabilecek şeylerimiz belli. Daha hepimiz aday adayıyız.

Hangi arkadaşım aday seçilirse sonuna kadar onu destekleyeceğim.

Ödemişe katkı sağlayan herkesle beraber olacağız, kimseyi ötekileştirmeyeceğim. Ben kişilerden daha çok toplumu önemsiyorum, Ödemiş’le ilgileniyorum. Ödemiş ilk kurşunun atıldığı kutsal topraklardır. Küçük Menderes’teki ilçelerle beraber bir ticaret ağı kurmalıyız. Cumhuriyet tarihinde bu kadar önemli olan Ödemiş neden şuan bu yerlerde neden mecliste ödemiş temsil edilmiyor. Neden Ödemiş il olmasın.

 

Ödemiş’i yönetmeye talibim.Ben olarak değil ekibimle beraber biz olarak talibim.

Herkes zamanı geldiğinde bırakmayı bilmeli. Zirvede bırakmayı bilmeli. Ödemiş kısır döngüden kurtulmalı. Gençlerin önü açılmalı. Sonuna kadar çalışmaya devam edeceğim. Bütün enerjimi. Buraya vereceğim. Artık bir şeyler değişmeli. Bu bir bayrak yarışı ben bu bayrağa talibim.

Belediye başkanı oldunuz, çiftçiye, hayvancılık yapana, sanayiye destek olacak mısınız?

Ödemiş Belediyesi olması gereken alanlarda olmalı. Gerekirse çiftçiye, gerekirse gençlere, kadınlara, belediye imkanları kullanılmalı. Ödemiş Belediyesi altyapı anlamında, proje üretilmesi anlamında kesinlikle destek olmalı. Ödemiş Belediyesi sadece iş kapısı olarak görülüyor. Gençlerimiz şu anda tek umudu. Yardımcılık yaptığım dönemde öyle gençler geliyor ki 3 dil bilen iki lisans mezunu ,çok iyi yerlerde olması gereken gençlerimiz belediyeden iş beklentisi içinde. Gençlerimiz bu şartlarda düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalıyor. Gençlerimizin gidecek olduğu bir yer bir alternatifte yok.

Bunun tek formülü var Ödemiş’e yeni iş sahaları kurmak.

Gençlerimiz yaşadığı yerleri, köyleri terk etmek zorunda kalıyor. Herkes kendi memleketine faydalı olmalı.

Pandemide köylerin üretimin, insanlığın ne kadar önemli olduğunu gördük.

Benim yönetim anlayışım en iyi yönetim şekli yerinde yönetim. Kapanan 9 beldemiz var, aynı anda 6 köye bakıyordu. Buraların daha aktif hale getirilmesi, yerinde yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Olumsuzlukları biliyoruz bunları olumluya çevireceğiz. Bunun için de beraber çalışacağız. Ben de bu enerji bu istek te var. Bu aday adaylığı süresince çalışmalara devam edeceğim. Daha partinin aday adayıyız, sonra aday olacağız, kazandıktan sonra da Ödemiş’in Başkanı olacağım.

Ben Ödemiş’in belediye başkanı olacağım. Hep beraber Ödemiş’i kalkındıracağız. Ödemiş’i hak ettiği yere getireceğiz.

Yola çıktıklarımı yolda bulduklarıma değişmem

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 Yorum

 1. 21 Aralık 2023, 02:33

  vurcazkircazpatliycaz.2goqUKueTitj

 2. 22 Aralık 2023, 02:20

  daktilogibigibi.esklinNuHxYn

 3. 1 Ocak 2024, 06:55

  suffraganships xyandanxvurulmus.xjzo5PQi7bLp

 4. 28 Mart 2024, 21:15

  At present, remote control software is mainly used in the office field, with basic functions such as remote file transfer and document modification.

 5. 31 Mart 2024, 06:45

  Now the positioning technology has been widely used. Many cars and mobile phones have positioning functions, and there are also many positioning apps. When your phone is lost, you can use such tools to quickly initiate location tracking requests. Understand how to locate the location of the phone, how to locate the phone after it is lost?