Çocuklar trafik kurallarını eğlenerek öğrendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aydın’ın Nazilli ilçesinde çocuklar trafik kurallarını eğlenerek öğrendi

Nazilli’de trafik eğitim pisti olarak hazırlanan özel bir alanda protokol üyelerinin de katıldığı uygulamalı eğitimde okul öncesi eğitim alan onlarca çocuk, ekiplerin verdiği eğitimin ardından uygulamalı eğitime geçerek hem eğlendiler, hem de trafik kurallarını öğrendi.

Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Cumhuriyet’in 100’ncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında 2023-2024 eğitim-öğretim dönemi boyunca uygulamak üzere hayata geçirdiği 23 projeden biri olan ‘Güvenli Trafik Eğitimi’ eğlenceli şekilde başlatıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ev sahipliğindeki etkinliğe Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, İlçe Emniyet Müdürü Şafak Yıldırım, İlçe Jandarma Komutanı Kd.Yüzbaşı Caner Özkul, Nazilli Belediyesini temsilen Belediye Basın Müdürü Engin Tulumbacı, daire müdürleri, Zübeyde Hanım ve İsabeyli Anaokulu müdürleri, öğretmenler ve okul öncesi eğitimi alan minik öğrenciler katıldı.

Etkinlikte öğrencilere önce teorik eğitim verildi. Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli Trafik Polisi Mustafa Bayaz, öğrencilere, üst geçit, yaya yolu ile trafik işaretlerine uyma konusunda bilgi verdi. Teorik eğitimin ardından uygulamalı eğitime geçildi. Minik öğrencilere ‘güvenli trafik’ bilincinin aşılanmasını hedefleyen etkinlikte öğrenciler gönüllü trafik müfettişi olurken Kaymakam Arısoy tarafından verilen hediyeleri de büyük bir heyecanla kabul ettiler. Programın sonunda ellerine bayrakları alan çocuklar Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kısa bir tur atarak trafikte farkındalık için düdük çaldılar. Polis amcalarının programın bittiğine dair komutuna rağmen ısrarla düdüklerini çalmaya devam eden çocuklar renkli anlara neden oldu.

“Hedefimiz 6 bin öğrenciye trafik eğitimi vermek”
Hedeflerinin bu sene 6 bin civarında öğrenciye trafik eğitimi vermek olduğunu ifade eden Nazilli İlçe Emniyet Müdürü Şafak Çalışkan, “2022-2023 eğitim öğretim döneminde geçen seneden başlamak suretiyle ilçe milli eğitim müdürlüğümüz ve ilçe emniyet müdürlüğümüz ortaklaşa bir protokol imzalayarak okul öncesi öğrencilerimize güvenli sürüş eğitimi vermek üzere bir protokol imzaladık. Ve bu projeye geçen sene başladık. Güzel de oldu. Öğrenciler hem eğlendi hem öğrendiler. Tabii ki bu 4-5 yaş grubu önemli. Anaokulu, okul öncesi öğrencilerin hem eğlenmesi hem öğrenmesi, ileriki yaşlarda hafızalarına kazınması açısından bu yaşlar gerçekten çok önemli. Geçen sene hedefimiz 7-8 bin civarı öğrenciydi. Ancak deprem dolayısıyla sadece 2 bin 500 öğrencimize eğitim verebildik. Bu seneki hedefimiz; birinci sınıflar da olmak üzere peyder pey yaklaşık 5-6 bin civarı öğrencimize eğitim verebilmek. Burada gördüğünüz gibi çocuklarımız hem eğleniyorlar hem öğreniyorlar. ‘Öncelik hayatın öncelik yayanın’ dövizleriyle beraber öğrencilerimiz bu kapsamda bilinçaltlarına, belleklerine bu eğitimi yerleştiriyorlar. Anneleri ve babalarının da herhangi bir trafik kuralını ihlal ettikleri zaman uyarmaları açısından güzel bir proje ve güzel bir eğitim. İnşallah devamı gelir. Her sene bu şekilde devam etmeyi düşünüyoruz. Yani trafik kurallarını küçükten öğreterek, gelecekte herhangi bir trafik kuralı ihlali yaptığı zaman anne babalarını uyarmaları açısından hem kendileri hem ebeveynleri açısından bu uygulamayı önemli olarak görüyoruz” dedi.

Haber Merkezi

Çocuklar trafik kurallarını eğlenerek öğrendi

Yorumlar kapalı.