Derneklinin pembe domatesleri sofraların gözdesi oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Bayındır merkeze 25 km uzaklıkta bulunan Dernekli Mahallesi yerli tohumla domates üretimi gerçekleştiriyor. 800 metre rakımlı, etrafı ormanlarla çevrili mahallede halk arasında ‘pembe domates’ olarak da bilinen yerli domates yetiştiriliyor.

Mayıs ayında dikimi yapılan domates ağustos ayının ilk haftasından itibaren toplanmaya başlıyor ve Kasım ayına kadar hasadı yapılıyor. Hatta kasım ayında yeşil olarak toplanan domatesler uygun şartlarda kendi kendine ermeye bırakılıyor ve bu domatesler yılbaşına kadar tüketilmeye devam edilebiliyor. Rengi, ince kabuk yapısı, mahallenin dağlık coğrafi yapısı ve mikroklima özelliği nedeniyle oluşan lezzeti pembe domatesi İzmir’deki pazarlarda aranılan domates durumuna getirmiş. Dernekli mahallesinde pembe domates dışında salatalık, börülce, fasulye, barbunya, biber gibi sebze üretimiyle birlikte kiraz, zeytin üretimi de gerçekleştiriliyor. Mahallede ayrıca arıcılık da yapılıyor.

Haber Merkezi

Derneklinin pembe domatesleri sofraların gözdesi oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Yorum

  1. 1 Nisan 2024, 01:39

    The most common reasons for infidelity between couples are infidelity and lack of trust. In an age without cell phones or the internet, issues of distrust and disloyalty were less of an issue than they are today. https://www.xtmove.com/how-to-secretly-hack-my-wife-phone/