Özgür Özel: Son derece sakıncalı…

İzmir'deki ÇEDES projesine karşıt düzenlenen mitingde imamların okullara atanmasına ilişkin konuşan CHP'li Özgür Özel, "Bu kişilerin okullara atanması, bu projeyi yürütüyor olması son derece sakıncalı" dedi.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenikiraz.com yazarı Turgay Kılıç’ın haberine göre, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve derneklerden oluşan yüzlerce kişi ‘ÇEDES’ projesine karşı mitingde buluştu. Okullara imamların atanmasına karşın tepkilerini dile getiren STK ve dernek üyeleri, okulların şeriata teslim edilmesinde endişelerini dile getirirken okulda öğretmenin, imamın ise camide olması gerektiğine vurgu yaptı.

Öte yandan siyasi kulvarda da önemli isimlerin katıldığı mitingde laik ve karma eğitimin önündeki engellere karşı sert tepkiler verildi.

CHP Manisa Milletvekili ve CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel, Örsan Öymen, CHP İzmir Milletvekillerinden Gökçe Gökçen, Yüksel Taşkın, Sevda Erdan Kılıç, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil ve diğer siyasi partilerin temsilcileri destek oldu.

CHP Genel Başkan Adayı ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Laik eğitim ve karma eğitim için Gündoğdu’da düzenlenen İzmir Mitingi ’ne katılarak “Son dönemlerde çok meşgul eden bir konuda önemli bir miting düzenleniyor. Bizler de milletvekillerimizle birlikte katkı vermeye geldik. İzmir gibi çok önemli bir şehirde, velileri de rahatsız eden bir pilot uygulama yapıldı. Elbette bir taraftan okullara yapılan bu görevlendirme, bir yandan ise İzmir Milletvekilimiz Gökçe Gökçen’in sorusuyla ‘tamamladık’ dediler” dedi.

‘Son derece sakıncalı’

Din eğitimi alan kişilerin okullarda eğitmen olmasının sakıncalı olduğuna işaret eden Özel, “Ama İzmir’deki bütün sistemler, bütün bildirimlerin devam ettiğini gösteriyor. Demagoji üzerinde çocukları iyi eğitenler eğitimci olarak seçilirler. Din dersleri üzerinde eğitilmiş kişilerin din dersleri vermesi de normaldir. Ancak çocuk eğitimi üzerine uzmanlığı olmayan kişilerin okullara görevlendirilmesi ve bu kişilerin okullara bu projeyi yürütüyor olması son derece sakıncalı. Bizler de Ege’nin dört bir yanından gelenlere destek olmak için buradayız ve ‘ÇEDES’i durdur’ diyoruz” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Özgür Özel: Son derece sakıncalı…

Yorumlar kapalı.